Możliwość zmiany planu spłaty zadłużenia przed i po jego zatwierdzeniu

Możliwość zmiany planu spłaty zadłużenia przed i po jego zatwierdzeniu

Ustalenie przez Sąd upadłościowy planu spłaty wierzycieli to ostatni etap postępowania upadłości konsumenckiej przed umorzeniem niespłaconych zobowiązań upadłego.

Plan spłaty powinien zostać ustalony przez sąd w taki sposób, aby jego wykonanie – biorąc pod uwagę zarobki i wysokość kosztów utrzymania upadłego – było realne i nie prowadziło do ponownego zadłużania się.

Czy upadły może nie zgodzić się z propozycją planu spłaty?

Gdy to syndyk przygotowuje projekt planu spłaty, doręcza go upadłemu i zobowiązuje go do zajęcia stanowiska. Już na tym etapie, czyli zanim plan spłaty trafi do sądu, upadły może przedstawić swoje stanowisko (i poprzeć je dowodami), jeżeli nie zgadza się z długością lub wysokością miesięcznej raty planu spłaty.

Plan spłaty powinien uwzględniać wysokość uzyskiwanych dochodów oraz niezbędne koszty utrzymania upadłego i osób będących na jego utrzymaniu. Jeżeli plan spłaty nie uwzględnia kosztów utrzymania upadłego lub zakłada wyższe dochody upadłego niż ten w rzeczywistości uzyskuje, upadły ma prawo zaproponować wysokość miesięcznej raty, która pozwoli mu zrealizować plan spłaty bez uszczerbku dla swojego utrzymania.

Plan spłaty musi być realny do wykonania. W przeciwnym wypadku nie dojdzie do oddłużenia.

Czy sąd zawsze akceptuje projekt planu spłaty syndyka?

Upadły swój sprzeciw wobec planu spłaty może wyrazić także na etapie rozpatrywania go przez sąd. Sąd upadłościowy nie jest związany projektem planu spłaty i nie musi akceptować proponowanej przez syndyka długości i wysokości planu spłaty, nawet wtedy, gdy upadły zgadza się z propozycją syndyka.

Bardzo często sąd przed ustaleniem planu spłaty wzywa upadłego na przesłuchanie, podczas którego upadły – jeżeli nie zgadza się z planem spłaty, może uargumentować swój sprzeciw.

Czy możliwa jest zmiana planu spłaty ustalanego przez Sąd upadłościowy?

Upadły ma prawo zaskarżyć plan spłaty ustalony przez Sąd upadłościowy. Należy jednak przestrzegać ustawowych terminów i po wydaniu postanowienia zawnioskować o sporządzenie przez sąd pisemnego uzasadnienia postanowienia.

Wniosek należy opłacić w wysokości 100 zł i trzeba zgłosić go w terminie 7 dni od dnia wydania postanowienia o ustaleniu planu spłaty. Po otrzymaniu uzasadnienia upadły może złożyć zażalenie w terminie 7 dni od jego otrzymania.

Sąd odwoławczy jeszcze raz przenalizuje sytuację upadłego oraz sprawdzi, czy sąd upadłościowy nie ustalił planu spłaty zbyt surowego, biorąc pod uwagę całokształt sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i majątkowej upadłego.

Co dzieje się w sytuacji, gdy po ustaleniu planu spłaty upadły nie będzie w stanie się z niego wywiązać?

Plan spłaty zostaje ustalony przy uwzględnieniu sytuacji upadłego w dacie wydania postanowienia przez sąd. Plan spłaty może być ustalony nawet na 7 lat. To długi okres, w trakcie których mogą zdarzyć się sytuacje, które uniemożliwią upadłemu wywiązanie się z jego realizacji. Do najczęstszych przypadków należą: utrata pracy lub ciężka choroba.